ساخت کامپوزیت های پیشرفته از مواد زائد

ساخت کامپوزیت های پیشرفته از مواد زائد

 

در کلمبیا کشت موز، موقعیت شغلی برای بیش از 170000 نفر فراهم کرده و طبق آمار منتشر شده حدود 353 هکتار زمین زراعی تحت کشت میباشند که سالانه حدود 2800000 تن محصول تولید میگردد. برگ و ساقه های بدست آمده از این مزارع، به جای دور ریختن در ساخت الیاف موز استفاده میشوند. دپارتمان مهندسی صنایع در دانشگاه کلمبیا در مانیزال، استفاده از ساقه های گیاهی برای دستیابی به مواد تقویت کننده با کیفیت بالا را به عهده داشتند.

الیاف طبیعی بر خلاف مواد معدنی مثل الیاف شیشه و کربن به دلیل ترکیبات سلولز، نیمه سلولز و لینگین آنها غیر معمولی هستند که باعث نامناسب بودن برای تقویت مواد میشوند. خانم رودریگز (rodrigues) استاد دانشگاه مهندسی صنایع، فرآیند شیمیایی را برای اصلاح ساختار درونی الیاف موز به کار گرفت. این نوآوری باعث دستیابی بیشتر به سطوح یکنواخت، مقاومت بهتر در برابر خوردگی محیطی، مقاومت دمایی بالا و مقاومت در برابر جذب آب (به دلیل آبگریز بودن) میگردد.

برای اصلاح، الیاف ابتدا به مدت 24 ساعت در ترکیبی از اپی کلروهیدرین، واکنش دهنده استیک بی آب و استون قرار گرفتند. سپس در استون و آب مقطر شسته شده و در آون به مدت یک روز خشک شدند. پس از آن، برای بررسی مقاومت، آبگریزی(جذب آب)، حرارت و قلیایی بودن مورد آزمایش قرار گرفتند.

نتایج نشان داد که آب تا مقدار 33.3% از الیاف دفع گردید و مقاومت در برابر رطوبت هوا 32.43% افزایش یافت که باعث بهبودی پایداری آنها میشود. همچنین با انجام آزمون SEM مشاهده گردید سطح صاف تر شده و اصلاح الیاف باعث چسبندگی بهتر به ماتریس پلیمری میشود. آزمون های حرارتی با اندازه گیری مقاومت در دمای بالا، حاکی از افزایش در ایستادگی گرمایی به میزان 6.84% میباشند. این ویژگی برای بهبود کامپوزیت های زیستی لازم است زیرا ماشین های صنعتی از مذاب های پلیمری برای چسبیدن به الیاف استفاده میکنند.

با توجه به این نتایج مثبت، مطالعات بیشتری باید صورت پذیرد، جای امیدواری است پیشرفت در این زمینه موجب درآمد اضافی برای کشاورزان گردد.

منبع: www.compositestoday.com

نویسنده خبر: محمدعلی فتحی زاده (مدرس نانوشیمی شرکت نادکو)

 

شما اجازه ارسال نظر ندارید

عضویت در خبرنامه

تماس بگیرید

واحد فروش و نمایندگی ها

 

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email sales@nad-co.com

تماس بگیرید

دفتر مرکزی تهران

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email info@nad-co.com

درباره نادکو

logoشرکت نوآوران ابزار دانش آموز – نادکو (سهامی خاص) در سال 1382، برای تولید وسایل کمک آموزشی علوم نوین و روبوتیک توسط برخی از فارغ التحصیلان و مربیان مدارس سمپاد (تیز هوشان) در تهران تاسیس شد.