گروه روباتهای هزارتایی که قابلیت ایجاد اشکال پیچیده و ترکیبی را دارند

kilobots


محققان در هاروارد گروه دقیقی از 1024 روبات بسیار کوچک را ایجاد کرده اند که می توانند خودشان را به شکلهای پیچیده و مرکبی سازماندهی کنند، گوشه ای از رفتار و حرکات حشراتی مانند زنبورها و مورچه ها. این گروه روباتها که kilobots نامگذاری شده اند از موتورهای ارتعاشی برای حرکت سریع در زمین های مسطح و نور  مادون قرمز برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند.


روباتهای گروهی پیشین به تعداد دو جین و یا صدها روبات محدود می شد اما، در پروژه kilobots تعدادی فناوری جدید اعمال گردیده است. روباتها بر اساس یک الگوریتم عمل می کنند که سه نوع از رفتارهای جمعی را تعیین می کند: تعقیب یا پیروی لبه ای، شکل گیری شیبدار یا با زاویه و تمرکز در نقطه خاص. این رفتارها، هنگاهی که ترکیب شوند، به روباتها امکان می دهد که خودشان را به اشکالی مانند، یک ستاره دریایی، یک کلمه و یا حتی یک حرف از حروف الفبا، در بیاورند.
اگر یک روبات خراب شود، گروه روباتها از تکنیکی با نام نظارت تعاونی برای تعمیر و بازسازی این خرابی استفاده می کند. حتی اگر یکی از روباتها نتواند به طور مستقیم خرابی روبات کناری خود را تشخیص دهد یا احساس کند، برنامه hivemind دسته روباتها به گروه اجازه می دهد تا به صورت کامل و سالم پاسخ دهند و کارشان را بدون نقص انجام دهند.
محققان می گویند، امکان ایجاد الگوریتم های پیچیده تر نیز وجود دارد، که به گروه روباتها این امکان را می دهد تا نقص و خرابی در مقیاس بزرگ ایجاد شده در گروه را بازسازی کنند. این روباتهای گروهی قابلیت استفاده به عنوان کمک رسان یا ترمیم کننده روباتهای عملیاتی ای که دچار نقص شده اند را دارند، مانند گروه مورچه ها که از بدن های خود برای ایجاد پل برای سایر اعضای گروه مورچه ها استفاده می کنند.
محققان می گویند اگر چه هنوز مشکلات و نواقصی در ساخت روباتهای گروهی وجود دارد ولی ساخت و گسترش و توسعه این روباتها متوقف نمی شود و هر روز شاهد پیشرفت در ساخت این گونه روباتها خواهیم بود.

 

منبع: news-discovery.com

ترجمه: محسن محبی- مدرس روباتیک و کارشناس آموزش شرکت نادکو

 

شما اجازه ارسال نظر ندارید

عضویت در خبرنامه

تماس بگیرید

واحد فروش و نمایندگی ها

 

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email sales@nad-co.com

تماس بگیرید

دفتر مرکزی تهران

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email info@nad-co.com

درباره نادکو

logoشرکت نوآوران ابزار دانش آموز – نادکو (سهامی خاص) در سال 1382، برای تولید وسایل کمک آموزشی علوم نوین و روبوتیک توسط برخی از فارغ التحصیلان و مربیان مدارس سمپاد (تیز هوشان) در تهران تاسیس شد.