روبات سنجاقک کوچک می تواند به تنهایی موانع هوایی را پشت سر بگذارد

delfly

یک سازه هوایی کوچک که به روبات سنجاقک شباهت دارد، اولین نمونه از این گونه روباتهاست که می تواند با حرکت بالهای خود بدون دخالت یک فرد به عنوان کنترل کننده، به تنهایی موانع هوایی را پشت سر بگذارد.


مهندسین دانشگاه تکنولوژی دلفت در هلند، سازه هوایی کوچک با بالهای نازک شفاف و سیستم بینایی ویژه ای طراحی کرده اند که آن را قادر به درک اشیاء موجود در مسیرش می کند. این روبات که DelFly Explorer نامیده می شود یک میکرو ماشین هوایی است، که در کلاس هواپیماهای کوچک بدون سرنشین حشره مانند (روبات حشره) قرار می گیرد و برای اهداف تحقیقاتی، اقتصادی، نظامی و اهداف تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.
پروفسور گاید د کرون در آزمایشگاه سازه های هوایی دانشگاه دلفت می گوید: DelFly Explorer اولین میکرو ماشین هوایی است که می تواند پرواز کند و به طور خودکار از برخورد با موانع جلوگیری نماید.
پروفسور گاید د کرون می گوید: ویژگی بارزی که می توان در مورد این ماشین پرنده کوچک گفت این است که: این پرنده به تنهایی می تواند تمام طول مسیر را بدون دخالت کنترل کننده ای پرواز کند. در ادامه می گوید: ما فقط باتری ها را متصل می کنیم، روبات بلند می شود، به اطراف پرواز می کند، از برخورد به موانع دوری می کند، ارتفاع خود را حفظ می کند، و می تواند محیط ناشناخته خود را جستجو نماید.
وزن این روبات فوق العاده سبک تنها 20 گرم بوده که با وزن تنها چند ورق کاغذ برابری می کند. سیستم بینایی دو چشمی، شامل دو دوربین یک کامپیوتر آنبورد بسیار کوچک می باشد که، که به روبات کمک می کند تا موانع را شناسایی کند، و بسیار شبیه به سیستم مغز انسان است که تصاویر دیده شده توسط چشم را پردازش می کند.
پروفسور گاید د کرون می گوید: ما نرم افزارهای این روبات را به حد کافی توسعه داده ایم که بتواند تصاویر دوربین ها و تخمین فاصله موانع را پردازش نماید. این روبات به حد کافی سریع حرکت می کند تا بتواند موانع را تشخیص دهد.
اگر این روبات مانعی را در طول مسیر پرواز خود ببیند، شروع به چرخیدن به دور مانع می کند تا زمانی که دوربین های موجود بر روی روبات مانع را در مسیر مستقیم حرکت خود نبیند. این قابلیت روبات را قادر می سازد تا محیط ناشناخته خود را بدون کنترل کسی جستجو نماید.
باتری های موجود روی این روبات کمک می کنند تا بتواند مدت 9 دقیق را پرواز نماید. روباتهای دیگری با این قابلیت وجود دارد اما این روبات 50 برابر از آنها سبکتر است.
سازندگان آن می گویند: این روبات می تواند در کنسرت ها با کمک دوربین خود تصاویر محیط را گرفته و بر روی نمایشگرهای بزرگ نشان دهد. و یا در محیط های مختلف و نظامی از آن استفاده کرد.

 

منبع: www.livescience.com

ترجمه و تدوین: محسن محبی- مدرس روباتیک و کارشناس آموزش شرکت نادکو

نظرات  

 
#1 mehran mahdavi 1392-10-11 14:59
ممنون ، جالب بود
 
 
#2 سید آرمان زوار موسوی نیاکی 1393-01-04 14:48
چه طوری تمام اجزای ربات تنها 20 گرم است ؟
 

شما اجازه ارسال نظر ندارید

عضویت در خبرنامه

تماس بگیرید

واحد فروش و نمایندگی ها

 

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email sales@nad-co.com

تماس بگیرید

دفتر مرکزی تهران

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email info@nad-co.com

درباره نادکو

logoشرکت نوآوران ابزار دانش آموز – نادکو (سهامی خاص) در سال 1382، برای تولید وسایل کمک آموزشی علوم نوین و روبوتیک توسط برخی از فارغ التحصیلان و مربیان مدارس سمپاد (تیز هوشان) در تهران تاسیس شد.