روبات آتشنشان برای نجاتگران تصاویر سه بعدی می کشد

firefighting

خبرهای تازه در مورد روباتهای مستقل (خودکار) حاکی از آن است که ماشین های هوشمند برای کشتن مجوز دارند. اما پروژه جدیدی از مهندسان دانشگاه کالیفورنیا واقعیت متفاوتی را نشان می دهد.


مهندسان دانشگاه کالیفورنیا روبات خودکار کوچکی را ساخته اند که می تواند هم جان قربانیان آتش سوزی و هم جان آتشنشانان را نجات دهد.
این روبات ناجی، با قابلیت حرکت و جابجایی، چابکی و شناسایی طراحی شده است. به عنوان اولین ماموریت برای ورود به ساختمانهای در حال آتش سوزی، این روباتها می توانند خدمات شناسایی محل آتش سوزی را برای آتشنشانانی که به صحنه حادثه می رسند، انجام دهند.
این روباتها به دوربین های مادون قرمز و آر جی بی (قرمز-سبز-آبی) مجهز شده اند، که از این دوربین ها برای ثبت دما، شناسایی گازهای فرار و بررسی ساختار یکپارچه محیط برای جستجوی مجروحان حادثه استفاده می شود.
استفاده از سیستمهای نرم افزاری آن بورد، روباتها را قادر می سازد تا اطلاعات جمع آوری شده را به نقشه های سه بعدی تبدیل کند، که این نقشه ها می تواند به صورت همزمان توسط آتشنشان ها دیده شود.
این روباتها با این ساختار، که این ساختار شامل یک پایه محرک در مرکز است، به روباتها اجازه می دهد از پله ها بالا روند و بر موانع بزرگ غلبه کنند. هنگامی که روباتها به طور مشترک کار می کنند، می توانند آتشنشانها را با جزئیات بالایی از نقشه ساختار داخلی محل مطلع کنند.
توماس بولی پرفسور مهندسی مکانیک دانشگاه کالیفرنیا می گوید: این روباتهای شناساگر، کوچک، ارزان، چابک و خودکار خواهند بود.
آتشنشانانی که به محل آتش سوزی می رسند، هزار کار برای انجام دارند، بنابراین استفاده از این روباتهای شناساگر که مانند سگهای آموزش دیده کار می کنند بسیار مفید خواهد بود. ارسال سریع و همکاری با یکدیگر باعث می شود که به مجموعه ای از اهداف برسند و در زمانی که تصمیم گیری سخت خواهد بود بتوانند کار را به خوبی انجام دهند.

 

ترجمه و تدوین: محسن محبی

منبع: www.livescience.com

نظرات  

 
+1 #1 mehran mahdavi 1392-06-28 12:16
جالب بود ممنون
 
 
+1 #2 zahra baaghaani 1392-07-24 16:43
سلام خیلی عالی بود مرسی
 
 
#3 سینا بیات 1392-09-21 14:16
چــــــــــــــ ــه جالــــــــــــ بــــــــــــــ ـــــــــــ؟؟؟
 

شما اجازه ارسال نظر ندارید

عضویت در خبرنامه

تماس بگیرید

واحد فروش و نمایندگی ها

 

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email sales@nad-co.com

تماس بگیرید

دفتر مرکزی تهران

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email info@nad-co.com

درباره نادکو

logoشرکت نوآوران ابزار دانش آموز – نادکو (سهامی خاص) در سال 1382، برای تولید وسایل کمک آموزشی علوم نوین و روبوتیک توسط برخی از فارغ التحصیلان و مربیان مدارس سمپاد (تیز هوشان) در تهران تاسیس شد.