بازوی روباتیکی در بازی ایر هاکی ضربه شما را پاسخ خواهد داد

Air Hockey

پروژه تحقیقاتی جدید در خارج از ژاپن قهرمانان بازی ایر هاکی را سر جایشان لرزاند. محققان یک بازوی روباتیکی را بگونه ای توسعه داده اند که با ترکیبات کشنده، حرکات دقیق و استراتژی بلند مدت بر میز ایر هاکی چیره شود.


این روبات، که به طور متعادل روی میز ایر هاکی قرار می گیرد، توسط شرکت Barrett Technology ، با بهره مندی از آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT، ساخته شده است. کنترلرهای روباتیکی شرکت Barrett بسیار پیشرفته و در جهان شناخته شده هستند و بسیاری از آنها در کارخانه ها و بیمارستان ها و مجتمع های تحقیقاتی استفاده می شوند.
اما محققان در دانشگاه چیبا ژاپن فکر می کنند زمان آن رسیده باشد که این روباتها کمی جالب و سرگرم کننده شوند. کنترل شدن از طریق یک کامپیوتر خارجی و مجهز شدن به دو دوربین فیلمبرداری سرعت بالا که در هر ثانیه 500 فریم را می بینند. رقبای این روبات، صرفا انسان، در حدود 20 فریم در ثانیه را می تواند ببیند.
بینایی فوق العاده و روشنایی عکس العمل های سریع تنها مواردی نیستند که برای این روبات در نظر گرفته شده است. این روبات با یک سیستم کنترل سه لایه، با توانایی فکر کردن مانند انسان و شاید بهتر، برنامه ریزی شده است.
اولین لایه کنترل، حرکتهای فیزیکی روبات را در بخش سخت افزاری تعیین می کند. و لایه دوم و سوم استراتژی کوتاه مدت و بلند مدت روبات را کنترل می کند. بنابراین این ماشین تنها زمان ضربه زدن، گرفتن ضربه و یا در حالت خود ماندن را نمی داند، بلکه می تواند بر نقشه بازی مسلط شود.
روبات با مشاهده سرعت و موقعیت پدال حریفش ( دستگیره ای که با آن به گوی ضربه می زنند) در ضربه زدن به گوی، می تواند تشخیص دهد که طرف مقابل به صورت تهاجمی یا تدافعی بازی می کند. او روند این رفتارها را نگه می دارد، سپس با الگوهای مرجعی که در نرم افزار خود وجود دارد مقایسه می کند تا تعیین نماید که حریفش چه نوع شیوه بازی را ترجیح می دهد.
در نمونه های آزمایشی، روبات قادر بوده تا استراتژی زمانی حریفش را تشخیص دهد و دوباره آنها را به طرف مقابل تحمیل نماید تا او سبک بازی را تغییر دهد و یا شکست را بپذیرد.

 

ترجمه و تدوین: محسن محبی

منبع: www.livescience.com

نظرات  

 
#1 محسن محبی 1392-06-14 23:18
فوق العاده ست.
 
 
+1 #2 mehran mahdavi 1392-06-18 17:08
بله واقعا فوق العاده ست،
 
 
+1 #3 زهره قزوینی 1392-07-19 01:59
واقعا جالبه....مرسی بابت مقالتون
 
 
#4 میر حمید سید صدیق 1393-01-16 16:58
ممنون از مقاله!!!!!!!!!
 

شما اجازه ارسال نظر ندارید

عضویت در خبرنامه

تماس بگیرید

واحد فروش و نمایندگی ها

 

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email sales@nad-co.com

تماس بگیرید

دفتر مرکزی تهران

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email info@nad-co.com

درباره نادکو

logoشرکت نوآوران ابزار دانش آموز – نادکو (سهامی خاص) در سال 1382، برای تولید وسایل کمک آموزشی علوم نوین و روبوتیک توسط برخی از فارغ التحصیلان و مربیان مدارس سمپاد (تیز هوشان) در تهران تاسیس شد.