روبات زیر دریایی جدید همانند یک ماهی شنا و احساس می کند

در سالهای اخیر، استفاده از وسایل روباتیکی زیر دریایی در انواع مختلف از بخشهای صنعتی و مدنی معمولتر شده است. این وسایل به طور گسترده توسط مجامع علمی برای مطالعه اقیانوس ها استفاده می شوند. به عنوان مثال روباتهای زیر دریایی که برای مطالعه و کشف تعداد جانوران و گیاهان در عمق دریاها استفاده می شوند.


در حال حاضر، کلاس جدیدی از روبات در زیر آب پدید آمده که طرح تقلیدی آن در طبیعت یافت شده است. این وسیله های زیست تقلیدی می توانند با کپی برداری از طرح های موفق در طبیعت به درجه بالاتری از بهره وری در نیروی محرکه و مانور، دست یابند.
پروژه FILOSE (روبات ماهی حرکتی و احساسی) اتحادیه بودجه اروپا، پرداختن به مشکل کلیدی روبات زیر آب است، به عبارت دیگر مشکل درک چگونگی احساس ماهی در محیط زیر آب است.
شنای ماهی در محیط طبیعی اطرافش، ماهی را قادر می سازد تا جریان آب را احساس کند و به الگوهای تغییر جریان آب واکنش نشان دهد. همکاران پروژه FILOSE، که توسط مرکز تکنولوژی بیوروباتیک دانشگاه تالین رهبری می شود، معتقدند زمانی که درک کردند یک ماهی چگونه کار می کند، می توانند به طور بالقوه این دانش را به پیشرفت و بهتر نمودن روباتهای زیر دریایی اعمال کنند.
در نمونه آزمایشی و اولیه FILOSE به نظر می رسد که مانند یک ماهی عمل می کند. ماهی FILOSE شبیه ماهی قزل آلا رنگین کمانی بوده و همچنین در رفتار مانند قزل آلای subcarangiform، می باشد. ماهی با ایجاد حرکت موجی در قسمت عقب بدن به جلو حرکت می کند در حالی که قسمت جلویی بدن سفت و سخت باقی می ماند.
دم ماهی FILOSE توسط یک موتور سروو که در قفسه سینه آن قرار گرفته است، به کار انداخته می شود. دم ماهی حرکت موجی لازم برای رفتن به جلو را ایجاد می کند. محققان FILOSE می توانند مشخصه های دم را نسبت به کارایی آن و مشخصه مواد به کار رفته در آن تغییر دهند.
محققان این ماهی را در مخزن های آب در برابر جریان آب تست نموده اند که در حرکت به سمت جلو کمی ضعیف عمل نموده ولی امید به بهبود حرکت آن می رود. قرار است از این وسیله برای صنایع نفت و گاز و امداد و نجات های دریایی، فعالیتهای ضد تروریستی و ... و سایر موارد استفاده شود.

ترجمه و تدوین: محسن محبی- مدرس روباتیک شرکت نادکو

منبع:www.nanowerk.com

شما اجازه ارسال نظر ندارید

عضویت در خبرنامه

تماس بگیرید

واحد فروش و نمایندگی ها

 

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email sales@nad-co.com

تماس بگیرید

دفتر مرکزی تهران

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email info@nad-co.com

درباره نادکو

logoشرکت نوآوران ابزار دانش آموز – نادکو (سهامی خاص) در سال 1382، برای تولید وسایل کمک آموزشی علوم نوین و روبوتیک توسط برخی از فارغ التحصیلان و مربیان مدارس سمپاد (تیز هوشان) در تهران تاسیس شد.