ساخت روباتهای پروازی بسیار کوچک

ساخت روباتهای پروازی بسیار کوچک

برای بهبود بخشیدن به نسل بعدی ماشینهای پروازی در اندازه حشره (روباتهای بسیار کوچک)، مهندسین مؤسسه جان هاپکینز تعدادی دوربین فیلمبرداری با سرعت بالا را برای ثبت برخی تصاویر بسیار زیبا از موجودات و شگفتیهای این کره خاکی، به کار گرفته اند. با محاسبه اینکه چگونه پروانه ها در میان گلها با توازن و چابکی شگفت انگیزی بال می زنند، محققان امیدوارند با تقلید این ترفندها و حرکتها به ساخت روباتهای هوابرد کوچک کمک کنند.

آژانسهای دفاعی آمریکا، که این تحقیقات را پشتیبانی می کنند، پیشرفت این روباتهای پروازی بسیار کوچک را برای انجام اکتشاف، تحقیقات، امداد و نظارت بر ماموریتهای زیست محیطی بدون در خطر انداختن جان انسانها، حمایت مالی می کنند. به طور معمول این دستگاهها را وسایل نقلیه هوایی بسیار کوچک (میکرو هوایی) یا MAV می نامند.
در این خصوص، یک دانشجوی مقطع لیسانس مؤسسه جان هاپکینز، Tiras Lin، دوربینهای فیلمبرداری سرعت بالایی را برای آنالیز دینامیک پروازی پروانه ها بکار گرفته است.
تیراس لین می گوید: "برای ماموریتهای نظامی ویژه، این میکرو روباتها باید قادر باشند تا در طول محیطهای شهری پیچیده، و در فضاهای صاف و مستقیم و در برابر وزشهای شدید باد، با موفقیت پروازکنند.این روباتهای پروازی نیاز به توانایی چرخش سریع دارند اما یک نقطه ضعف این روباتها قدرت مانور است."
برای از بین بردن این نقطه ضعف، لین روی پروانه ها مطالعه می کند. او می گوید: مطالعه بر روی پرواز حشرات، انجام انواع مختلف مانورهای پروازی را ممکن می سازد. با مطالعه نحوه پرواز حشرات می توانیم مطالب و اطلاعات بسیاری را بدست آوریم و در طراحی روباتهای هوایی بسیار کوچک استفاده نماییم.
در این تحقیق لین از دوربینهای بسیار پیشرفته و با کیفت بهره می برد، دوربینهایی که توانایی ثبت تصاویری با دقتی بالاتر از60 فریم در ثانیه را دارند. محققان مؤسسه جان هاپکینز در این تحقیق دوربینهای خود را به طور ثابت بر روی محفظه شیشه ای متمرکز می کنند و سپس تعدادی پروانه را در این محفظه شیشه ای رها می کنند. هنگامی که پروانه ها در محدوده مورد نظر پرواز می کنند لین دوربینها را روشن نموده و ظرف مدت 2 ثانیه تقریبا 6000 عکس سه بعدی را از نحوه پرواز و مانور پروانه ها ثبت می کند. لین می گوید: پروانه ها در هر ثانیه 25 بار بال می زنند. ترتیب و نظم سه دوربین، به محققان این امکان را می دهد تا تصاویر و داده ها سه بعدی بگیرند و جزئیات حرکت بالها و بدن حشرات را آنالیز نمایند. و این موضوع کلید کشف این مهم خواهد بود.

ترجمه و گردآوردی: محسن محبی - مدرس روباتیک شرکت نادکو

نظرات  

 
+1 #1 samira soleymani 1391-10-24 09:44
خیلی ممنون از مطالب جذاب و خوبتون.
 
 
-1 #2 سجاد عسگرخانی 1391-11-13 12:06
خیلی ممنون میشه یکم اطلاعات علمی در مورد یافته هایشان را به ما هم بگی؟؟؟
 

شما اجازه ارسال نظر ندارید

عضویت در خبرنامه

تماس بگیرید

واحد فروش و نمایندگی ها

 

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email sales@nad-co.com

تماس بگیرید

دفتر مرکزی تهران

address-icon تهران - خیابان آزادی - ضلع غربی دانشگاه شریف - خیابان صادقی  - بن بست دوم - پلاک ۷ - واحد 2

telephone 66023465  - 66007519 (21)

email info@nad-co.com

درباره نادکو

logoشرکت نوآوران ابزار دانش آموز – نادکو (سهامی خاص) در سال 1382، برای تولید وسایل کمک آموزشی علوم نوین و روبوتیک توسط برخی از فارغ التحصیلان و مربیان مدارس سمپاد (تیز هوشان) در تهران تاسیس شد.